Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polskie rozwiązania dla turystów – nie tylko wyszukiwarki hoteli

Polski rynek turystyczny dotknęły zarówno pandemia, jak i inflacja. Jednak czy wpłynęły też na rynek traveltech? Patrząc na rozwiązania dla podróżników – chyba nie. Od portali turystycznych dla każdej grupy turystów po przydatne technologie, przyjrzyjmy się polskim start-upom, które mogą pomóc Ci na wakacjach!

Od odpoczynku w dziczy po hotele z dobrym wi-fi, polskie portale rezerwacji online

Kiedy myślimy o branży hotelarskiej online pierwsze przychodzą do głowy globalne, wielkie portale takie jak booking.com czy airBnB. Warto wspomnieć o polskim, notowanym na giełdzie portalu, który przeszedł przez start-upową ścieżkę, jakim jest TravelPlanet, czy kupionych przez zagraniczne podmioty Travelist czy Nocowanie.pl Jednak są na tym rynku start-upowe rozwiązania, które rozwijają się całkiem dobrze w swoich niszach – jakie platformy pozwolą Ci zarezerwować Twój wymarzony wakacyjny pobyt?

Wyjazd w głuszę? Jest dla Ciebie platforma

Slowhop to platforma noclegowa na której nie znajdziesz sieciowych hoteli i penthouse’ów w centrum miasta – przeznaczona jest dla osób, które w czasie wakacji chcą przede wszystkim uciec od cywilizacji i technologii – znajdziesz tam urokliwe chatki, małe, butikowe hotele, agroturystykę czy eksluzywne campingi. Slowhop sprawdza dokładnie swoje obiekty, szukając takich, które spełniają określone kryteria, takie jak piękne wnętrza, lokalne jedzenie czy pasja gospodarzy.

Platforma rozwija się tylko dzięki własnym środkom i nie dąży do zdobycia świata, a rozwija się raczej w zrównoważony sposób – zgodnie z wyznawaną przez founderów filozofią slow life. Slowhop nie udostępnia jedynie noclegów w Polsce – za pomocą portalu znajdziesz też wyjątkowe miejsca m.in. w Czechach i Słowacji, Hiszpanii, Grecji, czy nawet na Wyspach Kanaryjskich!

Chcesz pracować na wakacjach? To też znajdziesz na polskim portalu

Tripoffice to portal dla cyfrowych nomadów i osób, które chcą połączyć pracę z odpoczynkiem. Wrocławski start-up z pomocą algorytmów AI analizuje oferty ponad 200 tys. obiektów na popularnych portalach rezerwacyjnych i wykrywa oferty najlepiej dobrane dla osób, które chcą łączyć wypoczynek z pracą – ukazując oferty obiektów, które oferują ergonomiczne krzesła, wygodne biurka i szybki, darmowy internet. Portal oczywiście informuje o innych udogodnieniach w obiektach – zarówno tych, które przydadzą się w pracy, jak i tych związanych z odpoczynkiem, a przy tym pozwala na rezerwacje na swoim ulubionym portalu.

Główną cechą Tripoffice są zdjęcia – które nie koncentrują się na okolicy czy zabytkach, a na warunkach w jakich przyjdzie ci w hotelu pracować. Jeśli i w czasie wypoczynku nie możesz rozstać się z pracą, może mieć ofertę dla Ciebie.

Zarezerwuj hotel, ale też lokalne atrakcje

Kolejnym rozwiązaniem, które ubogaci Waszą podróż nie tylko po Polsce, ale, jak również po bardziej egzotycznych miejscach, jest Tripsomnia. Jest to portal dedykowany ofercie regionalnych organizacji turystycznych. Na stronie znajdziecie nie tylko noclegi czy restauracje, ale także mnóstwo innych atrakcji oraz wycieczek zorganizowanych, czy choćby lokalny transport – nie tylko wynajem samochodów czy busów, ale choćby ofertę promów czy jachtów. Tripsomnia w 2020 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Aplikacje Jutra PFR w kategorii „społeczeństwo”.

 

 

Jak wskazują twórcy start-upu, do tej pory konsumenci dokonywali 95% rezerwacji lokalnych wycieczek osobiście - w kasach biletowych, recepcjach czy u pośredników turystycznych. Brakowało jednego miejsca, w którym znajdą wszystkie możliwości oferowane przez dany region. Turyści dzięki Tripsomnia.com nie będą wiec musieli korzystać jednocześnie z przewodnika oraz osobno z portali oferujących noclegi i najlepsze restauracje.

Nie musisz dzwonić na recepcję…

SmartHotel to aplikacja, która pozwala na bezkontaktowe zameldowanie się w hotelu, a także kontakt z obsługą poprzez Messenger lub WhatsApp, bez konieczności pobierania i instalowania dodatkowych aplikacji. Jak to możliwe? Osoba przybywająca do hotelu lub apartamentu, otrzymuje specjalny link na uprzednio wskazany numer telefonu lub e-mail. Pod linkiem znajduje się karta meldunkowa. Rozwiązanie to, które przypomina samodzielną odprawę przed lotem, eliminuje konieczność kontaktu z recepcją i uzupełnianie danych na papierze. Zapewnia także łączność gości z obsługą przez całą dobę.

To nie wszystkie funkcje polskiej aplikacji – pozwala też na dostęp do cyfrowych przewodników czy informacji o obiekcie w którym pozostajesz i jego okolicy, które w hotelach zazwyczaj dostępne są w wersji papierowej. Dzięki SmartHotelowi możesz mieć je na swoim telefonie.

Internet miej przy sobie, gdziekolwiek jesteś

Jednym z wyzwań podczas wyjazdu zagranicznego jest często znalezienie źródła internetu – zwłaszcza w wypadku „objazdowej” wyprawy przez kilka państw. Na rozwiązanie tego problemu wpadł XOXO Wifi – start-up, który pozwala wypożyczyć przenośny router, który dostarczy bezprzewodowy internet w dowolnym miejscu na świecie.

XOXO pozwala na wykupienie pakietu danych w jednym lub kilku krajach nawet na kilka dni, i gwarantuje dostęp do sieci bez limitów. W ten sposób przydaje się też w czasie krótszych wakacji, kiedy nieopłacalne jest kupowanie lokalnych kart pre-paid. Po powrocie do Polski wystarczy tylko odesłać urządzenie za pomocą koperty z adresem zwrotnym dołączanym do każdego zamówienia.

Magiczne przygody w hotelach i nie tylko

Magly Game powstało z powodu wspomnień o hotelowej nudzie. Filip Budny, CEO start-upu jako dziecko podróżował dużo z rodzicami i na własnej skórze odkrył, jak ograniczona jest hotelowa oferta dla dzieci. Magly to gra, w której za pomocą wykrywającej ruchy różdżki dziecki mogą wchodzić w interakcje z różnymi przedmiotami rozsianymi na terenie obiektu – mogą to być ekrany, ale też różne inne przedmioty, które z różdżką Magly mogą np. zapalać się czy zmieniać położenie. Akcja dzieje się w czasie i świecie rzeczywistym - bez wykorzystania urządzeń mobilnych czy okularów VR. Natomiast sama fabuła gry jest w pełni spersonalizowana – dostosowana do obiektu.

Z rozwiązań Magly w tej chwili korzysta kilka hoteli w Polsce, ale firma rozszerza swoją działalność na kolejne lokalizacje i nie tylko hotelowe obiekty.

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)