Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Man holding a pen at the table

Akceleracja pisana cyfrowym długopisem

Program: Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej – Akcelerator MIT Enterprise Forum Poland (MITEF Poland)

Z każdym rokiem na rynek trafiają coraz nowsze technologie, które mają być bardziej intuicyjne, innowacyjne, szybsze, a równocześnie powinny charakteryzować się wyrafinowanym wyglądem i kształtem. Ich celem jest m.in. zwiększenie efektywności pracy i poprawa komfortu życia. Wyzwanie stworzenia takiego produktu podjęła firma IC Solutions. Trafiła ona jednak na trudności w pozyskaniu partnera biznesowego, okazało się bowiem, że dotarcie na własną rękę do korporacji i rozpoczęcie wdrożenia było bardzo trudnym zadaniem. Poszukując rozwiązania tego problemu, start-up zgłosił się do jednego z akceleratorów Scale Up. 

Niewidzialne technologie

IC Solutions pracuje nad produktami z „półki” invisible computing – firma proponuje intuicyjne rozwiązania, niewidzialne z perspektywy użytkownika. Jej produktem flagowym jest IC Pen – z jednej strony zwyczajny długopis, a z drugiej narzędzie do automatycznej cyfryzacji dokumentów.

Pomysł założenia start-upu zrodził się wśród wybranych członków zespołu jeszcze podczas studiów doktoranckich na UAM w Poznaniu. Jak mówi prezes IC Solutions, Rafał Witkowski: – „Chcieliśmy stworzyć firmę, która będzie robiła coś konkretnego, zmieniała rzeczywistość, optymalizowała świat”. Przygodę z nowoczesnymi technologiami zaczęli od projektu rozpoznawania mowy, który pozwalał na identyfikację słów mówionych przez komputer. Jak się jednak okazało po przeprowadzeniu weryfikacji rynkowej, pomysł nie okazał się wystarczająco dochodowy. Naukowcy przenieśli więc swój potencjał na projekt polegający na rozpoznawaniu pisma. Postanowili zrewolucjonizować podstawową czynność, jaką jest pisanie, i przekuć pomysł w biznes.

W 2011 roku rozpoczęły się prace nad cyfrowym długopisem, który umożliwia utrwalenie w formie elektronicznej tekstu pisanego na papierze. Wytworzenie i doprecyzowanie produktu gotowego do komercjalizacji zajęło trzy lata. Już wtedy firma wzbudzała zainteresowanie pierwszych klientów, jednak ambicje IC Solutions sięgały dalej. Zespół podjął więc decyzję o przystąpieniu do programu akceleracyjnego, który miał im pomóc w udoskonaleniu proponowanego rozwiązania oraz nawiązaniu współpracy z dużą spółką. Osiągnięcie tych celów umożliwić im miał akcelerator MIT Enterprise Forum Poland (MITEF) – jeden z operatorów wybranych w organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) konkursie Scale Up.

Zapisani na akcelerację

Scale Up miał za zadanie połączyć potencjał start-upów z doświadczeniem i infrastrukturą dużych przedsiębiorstw oraz spółek Skarbu Państwa. Efektem inicjatywy było powstanie 10 akceleratorów, w tym właśnie MITEF-u, prowadzonego przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej, do którego finalnie zgłosił się zespół IC Solutions. Oferta akceleratora obejmowała korzystanie z zaplecza technicznego i technologicznego partnera programu, wiedzy ekspertów oraz mentorów, jak również dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł na rozwój działalności i możliwość przeprowadzenia wdrożeń w oddziałach partnera. Ponadto, kilka najlepszych start-upów miało szansę na udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie. 

Biorąc udział w programie, zespół IC Solutions nastawiał się na zdobycie poważnego, wręcz przełomowego zlecenia, które pozwoli firmie osiągnąć komercyjny sukces. Dla zespołu niezwykle istotna była również możliwość przetestowania produktu w korporacji oraz nawiązanie ważnych kontaktów biznesowych, które zaowocują trwałą współpracą biznesową. Spośród pięciu dostępnych ścieżek rozwoju, firma wybrała – kierowaną do start-upów fintechowych – ścieżkę „Let’s fintech with PKO BP”, której bank był partnerem korporacyjnym. Jak mówi Witkowski: – „Problem przechowywania i produkcji znacznej ilości dokumentacji dotyczy szczególnie obszaru bankowości, gdzie wymagane jest tworzenie wielostronicowych umów bądź formularzy, które muszą być archiwizowane przez następnych kilkanaście lat. Nam natomiast zawsze się marzyło wdrożenie w dużej organizacji. PKO BP było najlepszym miejscem, aby testować naszą technologię”.  

Współpraca na najwyższym szczeblu

Główną motywacją start-upu było dotarcie z produktem do sektora bankowego, dlatego za niezwykle ważną część programu zespół uznał współpracę z bankiem. Przedstawiciele IC Solutions mieli możliwość poznać ogrom tej organizacji dzięki warsztatom, podczas których zapoznali się m.in. z wewnętrzną strukturą korporacji. Jak komentuje Witkowski: – „Jesteśmy start-upem, więc niektóre rzeczy wydają nam się proste, a w zderzeniu z taką spółką, jak PKO wiele rzeczy okazuje się być bardzo złożonymi i skomplikowanymi”. Zespół poznał organizację pracy w dużej firmie, a także odbył spotkania z przedstawicielami wielu działów banku – zarówno na poziomie dyrektorskim, jak i asystenckim. Co więcej, uczestnikom akceleratora umożliwiono zasięgnięcie opinii prawników, którzy określili czy rozwijane przez nich projekty są zgodne z wszelkimi regulacjami. Do dyspozycji zespołu pozostawała także trójka mentorów, którzy służyli radą i doświadczeniem biznesowym.

Współpraca z bankiem pozwoliła start-upowi doprecyzować, w których departamentach ich produkt będzie miał zastosowanie. Jednocześnie udział w jednym z akceleratorów Scale Up przyniósł IC Solutions korzyści wizerunkowe. Jak mówi Witkowski: – „Dla małej firmy z Poznania, udział w programie akceleracyjnym pod szyldem marki MIT – renomowanej amerykańskiej uczelni, niewątpliwie podniósł rangę i prestiż firmy”. 

Dodatkowym bonusem wzięcia udziału w programie było nawiązanie kontaktu ze spółkami Skarbu Państwa – innymi niż partner wybranej ścieżki – które także oferowały swoje programy rozwoju w ramach MIT. 

Przyszłość zapisana w banku

Obecnie firma stoi przed wyzwaniem internacjonalizacji. W jej planach jest m.in. stworzenie ustrukturyzowanej działalności sprzedażowej za granicą, a Scale Up był dobrym krokiem, aby się do tego przygotować. Program spełnił swoją rolę w zakresie przyspieszenia komercjalizacji produktu oraz nawiązania współpracy z poważnym graczem, a dzięki programowi akceleracyjnemu start-up postawił milowy krok w kierunku wielkiego biznesowego świata. W trakcie naszej rozmowy z firmą akceleracja wciąż trwała. Dziś jednak znamy jeden z efektów inicjatywy: produkt IC Solutions jest wdrażany w czterech oddziałach banku.

CEO IC Solutions, Rafał Witkowski, na koniec rozmowy podzielił się radą dla młodych firm, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem: – „Wierzyć konsekwentnie w to co się robi i nie dać się prozie życia pozbawić przekonania o powodzeniu swojego projektu”.

Podobne studia przypadków

VividQ rewolucjonizuje rynek wyświetlaczy cyfrowych

Nowe podejście do nauki programowania i biznes odpowiedzialny społecznie