Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Start-up założony z potrzeby płuc

Program: Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o. – Akcelerator KPT Scale UP

Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska, Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, co przyczynia się do śmierci wielu tysięcy osób każdego roku. W celu monitorowania stanu powietrza powstał start-up Airly, zajmujący się produkcją sensorów, które dostarczają najbardziej aktualne dane na temat powietrza w Polsce. W celu udoskonalenia swojego produktu start-up wziął udział w programie akceleracyjnym w ramach konkursu Scale Up.

Cel: oczyścić atmosferę

Airly to krakowski start-up, produkujący innowacyjne czujniki, służące do mierzenia poziomu zanieczyszczeń. Pozwalają one na monitorowanie stanu powietrza oraz prowadzenie szczegółowej analizy danych w czasie rzeczywistym. Wyniki są prezentowane w sposób jasny i czytelny, a użytkownicy mają możliwość w każdej chwili sprawdzić, czy mogą oddychać pełną piersią podczas spaceru bądź jazdy na rowerze, czy może powinni zostać w domu.

Firma została założona przez czterech absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie: Wiktora Warchałowskiego, Aleksandra Koniora, Michała Kiełtykę i Michała Miśka. Lokalizacja firmy również nie jest przypadkowa – Kraków jest jednym z tych miast, w którym o problemie smogu mówi się od wielu lat. „Pomysł powołania Airly do życia zrodził się z potrzeby płuc” – mówią założyciele firmy. Każdy z nich jest aktywny fizycznie, a uprawiając sport, chce mieć świadomość, jakim powietrzem oddycha.

Naukowcy rozpoczęli więc prace nad swoim projektem. We współpracy z jednym z kół naukowych, funkcjonujących przy AGH, powstały pierwsze prototypy aplikacji i sensorów oparte na module Wi-Fi. W 2016 roku doszło do zarejestrowania firmy, a potencjał projektu został zauważony przez inwestora. Dzięki jego wsparciu Airly mogło rozpocząć stawianie pierwszych kroków na polskim rynku. 

Z czasem produkt stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i medialny, co twórcy Airly zawdzięczają m.in. zorganizowanej przez nich akcji #KrakówOddycha z AirlyBirds, której ambasadorami zostali znani, polscy artyści. Start-up chciał jak najlepiej wykorzystać moment zainteresowania tematem smogu i rozwinąć biznes do skali ogólnopolskiej, a także udoskonalić obecny prototyp rozwiązania. W tym celu zespół zgłosił się do programu akceleracyjnego KPT Scale Up prowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny.

Smogfighters w akceleracji

Konkurs Scale Up – przeprowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) – doprowadził do powstania 10 akceleratorów, rozwinięcia blisko 500 projektów oraz do przynajmniej 100 wdrożeń nowych rozwiązań w łańcuchach wartości dużych firm. Oferta akceleratora KPT Scale Up, do którego zgłosiło się Airly, obejmowała m.in. dostęp do wiedzy ekspertów oraz mentorów, jak również dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł na rozwój działalności i możliwość przeprowadzenia wdrożeń w oddziałach partnera. Rozwój urządzenia był niezbędny, aby firma mogła dalej się rozwijać, stąd też decyzja o złożeniu aplikacji do konkursu Scale Up, o którym zespół dowiedział się z portalu społecznościowego. 

Aplikując do programu, firma miała już za sobą kilka wdrożeń, m.in. w podkrakowskiej gminie Zielonki. Udział w inicjatywie miał przyspieszyć rozwój technologiczny prototypu pod kątem ulepszenia technologii komunikacyjnych, poprzez wprowadzenie alternatywnej metody do przesyłania danych do chmury obliczeniowej. Dzięki udziałowi w inicjatywie, Airly miało możliwość nawiązać współpracę z jednym z branżowych partnerów akceleratora.

Dodatkowo, przedstawiciele start-upu uczestniczyli w zorganizowanych wykładach, które dotyczyły m.in. kwestii administracyjnych, takich jak ochrona własności intelektualnej, tworzenie umów inwestycyjnych, szkoleń sprzedażowych czy nakierowanych na sposoby pozyskiwania nowych klientów oraz warsztatów marketingowych. Były to niezwykle wartościowe spotkania, które pozwoliły całemu zespołowi spojrzeć na wiele kwestii z innej perspektywy. Dzięki temu pozyskali on niezbędną wiedzą, która pozytywnie wpłynęła na ich produkt czy szybkość reakcji na wyzwania związane z jego rozwojem. 

W duecie z KPT, firma rozwiązała problem z utworzeniem zespołu badań i rozwoju, który pracował nad nowym modułem. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju firmy, brak udziału w Scale Upie, spowodowałby wydłużenie tego procesu, co stwarzało zagrożenie pojawienia się konkurencji oferującej lepszy sprzęt. Program przygotowany przez KPT pomógł więc firmie skupić się na najważniejszych aspektach technologicznych opracowanego rozwiązania, co znacząco przyspieszyło rozwój nie tylko produktu, ale także całej firmy. 

Cała Polska czujna na smog

Ta przyspieszona ścieżka pracy produktu pozwoliła na rozwinięcie sprzedaży poza Małopolskę i pozyskanie klientów w całej Polsce. W naszym kraju obecnie funkcjonuje ponad 1660 czujników smogowych. Celem Airly jest pokrycie obszaru wszystkich województw czujnikami monitorującymi jakość powietrza oraz wyjście z produktem na rynki zagraniczne

Kluczową korzyścią z udziału w programie dla start-upu był fakt, że KPT Scale Up rozwinął w zespole umiejętność spojrzenia wielowymiarowego i długookresowego w kategorii prowadzenia biznesu oraz umożliwił nawiązanie wielu cennych kontaktów. Dzięki inicjatywie firma mogła wdrażać ulepszony produkt w znacznie szybszym tempie i na większą skalę. Być może Airly przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków jakim powietrzem oddychają, a jednocześnie wyrośnie na rozpoznawalną, uznaną markę na świecie?

Podobne studia przypadków

VividQ rewolucjonizuje rynek wyświetlaczy cyfrowych

Nowe podejście do nauki programowania i biznes odpowiedzialny społecznie