Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Raport „Polskie Startupy 2018”

Wyniki raportu „Polskie Startupy 2018” – dowiedz się, jak przedsiębiorcy oceniają kondycję polskiego ekosystem innowacji

Podczas tegorocznej odsłony Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój zaprezentowane zostały wyniki, czwartej już edycji badania – koordynowanego rokrocznie przez fundację Startup Poland – które kompleksowo opisuje kondycję polskiego ekosystemu start-upowego. PFR oraz PFR Ventures po raz kolejny są partnerami inicjatywy.

W najnowszym wydaniu raportu znajdziesz przede wszystkim informacje dotyczące m.in.:

  • jakości współpracy na linii startupy-korporacje;
  • finansowania;
  • zarobków w młodych przedsiębiorstwach
  • oraz ścieżek kariery i profili start-upowców sukcesu.

Dodatkowo, uczestnicy badania zostali zapytani o główne motywacje, które popchnęły ich do wybrania niepewnej ścieżki przedsiębiorcy w start-upowym świecie. Jak sami wskazują, głównym motorem takiej decyzji są finanse, jednocześnie jednak ważny jest dla nich model organizacji oraz posiadanie realnego wpływu na decyzje podejmowane w firmie. 

Na przestrzeni lat widać także, że wyraźnie wzrasta odsetek spółek funkcjonujących w branżach IoT (14%) oraz fintech (11%). Na pierwszym miejscu jednak (pomimo spadku z 18% do 15%) w dalszym ciągu utrzymują się spółki działające w obszarze big data. Silne są również firmy budujące rozwiązania związane z szeroko pojętą analityką (13%). Cieszy także fakt, że coraz więcej start-upów deklaruje, iż sprzedaje swoje rozwiązania w modelu B2B, co świadczy o ich większej dojrzałości biznesowej. Z drugiej strony, spada odsetek podmiotów eksportujących. Ów trend dostrzec można już od 2015 roku, gdy 54% badanych deklarowało, że posiada klientów na rynkach zagranicznych, aż do 46% w roku obecnym. 

Ciekawym zjawiskiem jest również postępująca decentralizacja ekosystemu. Co prawda, wciąż najwięcej start-upów (respondentów) znajduje się w Warszawie (29%), lecz ośrodki takie, jak Wrocław (12%) czy Kraków (10%) zaczynają deptać jej po piętach. Sytuacja odwraca się, gdy spojrzymy na liczbę wysokich inwestycji (powyżej 10 mln zł), których najwięcej było w Krakowie (40%) oraz we Wrocławiu (30%). To właśnie z tych miast pochodzą zatem start-upy, które odnoszą największe sukcesy.

Na koniec warto zwrócić uwagę na wyraźny wzrost popularności programów akceleracyjnych. Jakiej wiedzy potrzebują̨ startupy? Młodsi i mniej zarabiający chcą̨ uczyć́ się marketingu i zarządzania, za to dojrzalsi wolą angażować czas w mentoring i spotkania branżowe. Dla 58% badanych indywidualny mentoring to bez wątpienia najważniejsze źródło wiedzy i ważny element tworzenia sieci kontaktów. Jak mówi Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju: – „W 2018 roku najbardziej potrzebne start-upowi zasoby to – oprócz pieniędzy – pracownicy i kontakty (tzw. network), a także specjalistyczna wiedza pozyskiwana od ekspertów i mentorów. Obserwuję badanie fundacji od opublikowania pierwszego raportu i widzę niezmienność tych potrzeb. Zdobycie finansowania inwestora nie jest bowiem gwarantem sukcesu. Zastrzyk pieniędzy może ośmielić niektóre zespoły w podejściu do wydatków, a tym samym – przyspieszyć rozwój projektu. Z drugiej strony jednak ten sam czynnik może doprowadzić do upadku biznesu. Swoistego rodzaju ubezpieczeniem przed tym negatywnym scenariuszem jest właśnie inwestycja w wiedzę, na którą – jak pokazują wyniki badania – jest w dalszym ciągu duży popyt”.

 

Pobierz raport „Polskie Startupy 2018”

 

Raport można również pobrać za darmo ze strony www.startuppoland.org.

Inne aktualności

Człowiek siedzący z laptopem

Polscy i zagraniczni przedsiębiorcy, których warto znać i obserwować w mediach społecznościowych

Plan biznesowy w zeszycie

Innowacje społeczne, czyli start-upy które zmieniają świat na lepsze