Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Najciekawsze programy wsparcia start-upów z funduszy europejskich

Szukasz kapitału na start lub rozwój własnego biznesu? Sprawdź, jak Fundusze Europejskie mogą Ci w tym pomóc. Poznaj najciekawsze instrumenty wsparcia oraz zalety korzystania z takiego źródła finansowania dla Twojego start-upu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • o zaletach unijnych instrumentów finansowania i wsparcia;
 • poznasz najciekawsze programy dla start-upów.

Dlaczego warto przyjrzeć się programom unijnym?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz budować własną firmę i szukasz finansowania na rozwój produktu lub usługi, czy też Twój biznes jest na tyle duży, że myślisz o ekspansji zagranicznej, fundusze unijne są jednym z częściej wybieranych przez przedsiębiorców sposobem finansowania. Według raportu „Polskie Startupy” przygotowanego przez Startup Poland 40% młodych, innowacyjnych firm korzysta z programów przygotowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To instytucje pośredniczące w dystrybucji środków, m.in. z wieloletnich programów Unii Europejskiej. 

Granty, programy i konkursy dają szansę, także początkującym przedsiębiorcom, na przyspieszenie rozwoju własnego biznesu i sfinansowanie swojej firmy. Najczęściej są to instrumenty bezzwrotne, które nie wiążą się z oddawaniem udziałów (non-equity lub equity free). Niektóre z nich dają również możliwość skorzystania z instytucjonalnej sieci kontaktów i relacji biznesowych.

Programy i źródła finansowania start-upów warte uwagi

Platformy Startowe
To program inkubacyjny stworzony z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Inkubacja to intensywna praca nad rozwojem firmy. Pierwszym jej krokiem jest przeprowadzenie wywiadu przez menedżera inkubacji z przedstawicielami start-upu, w czasie którego diagnozowane są najważniejsze jego potrzeby. W odpowiedzi na nie otrzymasz indywidualny plan inkubacji z odpowiednimi ekspertami i specjalistycznymi usługami, dopasowanymi do specyfiki Twojego projektu. 
Platformy startowe działają w dziewięciu miastach i są skierowane do różnych branż. Sprawdź, która będzie odpowiednia dla Ciebie.
Obecnie możesz zgłosić swój projekt do następujących platform:

Kwota dofinansowania: 50 000 zł
Wkład własny: nie
Koniec naboru: do 31 grudnia 2020 roku

Erasmus dla młodych przedsiębiorców

Jeśli myślisz o budowaniu start-upu, który ma działać nie tylko na rynku polskim? Skorzystaj z programu, który pozwoli Ci zbudować międzynarodową sieć kontaktów oraz uczyć się danego rynku bezpośrednio od doświadczonych przedsiębiorców tam działających.
Pamiętaj jednak, że długość stażu za granicą u partnera w Europie może trwać od 1 do 6 miesięcy, natomiast u partnera w USA, Singapurze lub Izraelu może trwać maksymalnie 3 miesiące.

Kwota dofinansowania: maksymalnie 6 600 euro, w postaci comiesięcznego wsparcia finansowego w kwocie od 530 euro do 1100 euro (w zależności od wybranego kraju)
Wkład własny: nie
Koniec naboru: do 31 stycznia 2022

Internacjonalizacja MŚP

Jeśli chcesz wprowadzić swoją firmę na rynki zagraniczne i szukasz finansowania, które pomoże Ci w internacjonalizacji Twoich produktów lub usług oraz możliwości zaprezentowania się na międzynarodowej arenie, dowiedz się więcej o tym konkursie. Otrzymane wsparcie możesz przeznaczyć m.in. na:

 • usługi doradcze związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
 • usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
 • udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
 • nabycia środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności.

Kwota dofinansowania: 800 000 zł
Wkład własny: minimum 15%
Koniec naboru: 3 września 2019

Bony na innowacje dla MŚP: etap 1 usługowy

W ramach tego programu możesz sfinansować zakup usług B+R opracowanych przez jednostki badawczo-naukowe polegających na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.

Kwota dofinansowania: 340 000 zł
Wkład własny: minimum 15%
Koniec naboru: 28 listopada 2019

Bony na innowacje dla MŚP: etap 2 inwestycyjny

Sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną w I etapie konkursu Bony na innowacje dla MŚP. Dofinansowanie możesz przeznaczyć m.in na:

 • zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową;
 • zakup patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.

Kwota dofinansowania: 560 000 zł
Wkład własny: minimum 30%
Koniec naboru: 7 stycznia 2020

Design dla przedsiębiorców

To konkurs pozwalający na sfinansowanie profesjonalnego procesu projektowego, którego efektem będzie wdrożenie przez Twoją firmę nowego, ulepszonego wyrobu lub usługi i sfinansowanie niezbędnej inwestycji do jego wdrożenia. Pieniądze możesz przeznaczyć na usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego oraz realizację inwestycji, w tym:

 • usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego;
 • usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego;
 • usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu oraz jego przetestowania;
 • usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu, z wyłączeniem usług doradczych, które mają charakter ciągły i okresowy, jak również związanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorcy, takimi jak usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama;
 • zakup środków trwałych służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu;
 • zakup patentów, licencji, know-how służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu.

Kwota dofinansowania: 1 125 000 zł
Wkład własny: minimum 15%
Koniec naboru: 31 maja 2019

Fundusze Europejskie to prawie 300 różnych programów wsparcia nie tylko dla start-upów i spółek technologicznych. Poza finansowaniem bezzwrotnym znajdziesz wśród nich także doradztwo, szkolenia czy szereg pożyczek. 

Inne aktualności

Narzędzia pracy CEO

Kompendium wiedzy CEO – w którym kierunku się rozwijać, gdzie warto szukać informacji?

Umowa biznesowa

5 umów, o których powinien wiedzieć każdy start-upowiec – Founders’ Agreement, NDA, umowa patentowa i inne