Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Two people talk over new ideas

Polacy chcą się dzielić swoim doświadczeniem – 5 najciekawszych programów mentoringowych

Rozwijając własny biznes, zdarza Ci się zabrnąć w ślepą uliczkę albo popełnić kosztowny błąd, którego można było uniknąć? W natłoku codziennych zadań gubisz czasem szerszą perspektywę? Potrzebujesz wsparcia bardziej doświadczonej osoby, z którą będziesz mieć możliwość skonsultować pomysły lub działania? Znajdź mentora, który Ci w tym pomoże.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są korzyści z pracy z mentorem;
 • jak wybrać mentora, który pomoże rozwinąć Ci biznes;
 • jakie są najciekawsze programy mentoringowe;
 • jak znaleźć mentora indywidualnie.

Kim jest mentor i dlaczego warto z nim pracować?

Mentor to przewodnik, opiekun i doradca w świecie zawodowym. To również osoba, od której możesz się wiele nauczyć. Jest nim zazwyczaj ekspert w danej dziedzinie lub branży, który posiada bardzo wysokie kompetencje i przez wiele lat z sukcesem zajmował się danym tematem. Teraz dzieli się wiedzą z mentee (osobą mentorowaną). Mentorami bardzo często zostają przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, budując własne firmy i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z początkującymi.

Korzystając ze wsparcia mentora, możesz szybciej osiągnąć zamierzone cele oraz uniknąć popełnienia niepotrzebnych błędów. Jego zadaniem jest wsparcie Cię, żebyś mógł/-a) samodzielnie rozwijać siebie oraz Twoją firmę. 

W czym może pomóc Ci mentor?

 • W budowaniu modelu biznesowego oraz innych obszarach strategicznych – na wieloletnie doświadczenie i łatwiej mu spojrzeć na Twój biznes z boku i zaproponować zmiany;
 • W rozwiązywaniu problemów operacyjnych, z którymi Ty mierzysz się po raz pierwszy;
 • Wesprze Cię w trakcie podejmowania trudnych decyzji – pamiętaj, że mentor to ktoś, kto drogę podobną do Twojej ma już za sobą i osiągnął sukces, a to znaczy, że prawdopodobnie w trakcie swojej kariery zawodowej mierzył się z problemami i wyzwaniami podobnymi do tych, które Ty masz teraz;
 • W budowaniu zespołu – szczególnie jeśli planujesz zatrudnić kogoś na stanowisko, na którym trudno będzie Ci zweryfikować kompetencje danej osoby na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas pierwszych miesięcy próbnych;
 • W poszerzeniu Twojej sieci kontaktów – jako osoba, która działa na danym rynku wiele lat mentor może ułatwić Ci dotarcie do Twoich klientów oraz partnerów biznesowych.

Jak wybrać mentora?

Zanim zaczniesz szukać idealnego kandydata na mentora zastanów się, w jakim obszarze chcesz się rozwinąć, jaki cel chcesz osiągnąć i czego potrzebujesz do jego realizacji. Wyobraź sobie siebie za kilka lub kilkanaście lat, a potem zacznij szukać osób, którym się to udało i które są dla Ciebie wzorem do naśladowania. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci zacząć poszukiwania.

Kiedy znajdziesz już kandydata na mentora sprawdź:

 • Jakie są jego dotychczasowe osiągnięcia zawodowe?

Czy mentor ma w swojej karierze osiągnięcia, które Ci imponują? A może ma za sobą porażki i sposób, w jaki z nich wybrnął budzi Twój podziw?

 • Co takiego zrobił, że chcesz z nim pracować?

Czy budzi Twoje zaufanie, podziw, szacunek? Twoim mentorem powinien zostać ktoś z kim będziesz w stanie szczerze podzielić się swoimi problemami, obawami oraz wyzwaniami. Ważnym elementem tej relacji jest także otwartość na nie zawsze przyjemną informację zwrotną, zmiany które może zaproponować Ci mentor oraz na – być może – zupełnie inną niż dotąd perspektywę patrzenia na Twój biznes.

 • Czy ma doświadczenie w dzieleniu się wiedzą?

Posiadanie olbrzymiej wiedzy i osiąganie spektakularnych sukcesów nie jest tożsame z umiejętnością współpracy w formule mentoringu. Dobry mentor to taki, który nie narzuca własnego zdania i nie wykonuje pracy za Ciebie, ale inspiruje, stymuluje i motywuje Cię do działania.

5 najciekawszych programów mentoringowych

Programy mentoringowe dają Ci dostęp do wysokiej klasy ekspertów i doświadczonych przedsiębiorców, którzy chcą i lubią pomagać początkującym start-upowcom, a w dodatku pozwolą Ci tę relację z mentorem zbudować w sposób ustrukturyzowany. To cenne, szczególnie jeśli będziesz pracować z mentorem po raz pierwszy. Szukając mentora dla siebie, sprawdź czy nie uczestniczy on już, w którymś z programów mentoringowych:

Sieć Mentorów PFR 

Dzięki udziałowi w programie zyskasz wsparcie merytoryczne dla swojego start-upu od doświadczonego eksperta, który pomoże Ci w rozwinięciu wybranej kompetencji biznesowej. Mentor podzieli się z Tobą praktyczną wiedzą w prowadzeniu biznesu i opowie, czego nauczył się ze swoich sukcesów, ale i porażek. Nabór do najbliższej edycji trwa do 31.03.2019 roku. Do sieci mentorów PFR mogą dołączyć start-upy zarejestrowane zarówno w formie działalności gospodarczej, jak i spółek handlowych.

Startupy dla Startupów

Program skierowany jest do start-upów w początkowej fazie rozwoju, które chcą skorzystać z wiedzy i doświadczenia swoich starszych kolegów „po fachu”. Pomogą Ci oni rozwinąć Twoją działalność, wykorzystując umiejętności i doświadczenie w rozwiązywaniu problemów, z którymi również mierzyli się podczas budowania własnych biznesów. Program mentorski podzielony jest na pięć obszarów: marketing, sprzedaż, technologie i IT, prawo, finanse i podatki.

Youth Business Poland

Indywidualny mentoring biznesowy, dzięki któremu otrzymasz możliwość skorzystania z 6-miesięcznej współpracy z profesjonalnym mentorem. Celem programu jest przyspieszenie tempa rozwoju Twojego biznesu, polepszenie efektów Twoich działań i podniesienie jakości funkcjonowania Twojej firmy. Tematyka i cele mentoringu, są za każdym razem dopasowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji.

Mentors4starters

Program skierowany jest do osób pomiędzy 20 a 35 rokiem życia, które pragną rozwijać swoją karierę i mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe. Podczas kilku spotkań z mentorem – osobą doświadczoną i znającą realia branży, będziesz mieć okazję pracować nad własnymi projektami, rozwojem swojej firmy czy budowaniem ścieżki kariery. 

Fundacja Liderek Biznesu

Celem programu jest wsparcie zarówno kobiet, jak i mężczyzn – w świadomym kształtowaniu kariery zawodowej, rozwijaniu samoświadomości, a także pomoc w ciągłym zdobywaniu i doskonaleniu kompetencji przywódczych.

Jak znaleźć mentora indywidualnie?

Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w takim programie możesz poszukać mentora na własną rękę. Gdzie szukać?

 • Na wydarzeniach branżowych – być może znajdziesz go wśród prelegentów lub uczestników wydarzenia.
 • W serwisie LinkedIn –  bez obaw, dla doświadczonych przedsiębiorców dzielenie się wiedzą jest naturalne i propozycja spotkania na kawę nie wyda im się nienaturalna.
 • W Parkach Technologicznych i miejscach społeczności start-upowych – posiadają dużą sieć kontaktów i z pewnością znajdą w niej osoby, które mogą Ci pomóc.

Świadomy wybór mentora wymaga od Ciebie przygotowania się i namysłu nad celem mentoringu. Wykonanie takiej pracy domowej nie tylko pozwoli Ci lepiej wybrać osobę, która w danej chwili może pomóc Ci najbardziej, ale też efektywnie z nią współpracować. Korzystając z czyjejś pomocy, pamiętaj też o zasadzie „podaj dalej” – kiedy następnym razem ktoś poprosi Cię o wsparcie lub radę również podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Inne aktualności

Computera with an image of a website

„Jak znaleźć pierwszego inwestora?” – pobierz darmowy e-book i dowiedz się, jak zdobyć finansowanie na rozwój Twojej firmy

Exchange of ideas

Ile wart jest pomysł na biznes?

Skorzystaj z oferty Grupy PFR dla młodych, innowacyjnych firm.

Zweryfikuj swój pomysł, znajdź inwestora, zdobądź nowych klientów albo spróbuj swoich sił na rynkach zagranicznych.

 • Pomysł
 • Rozwój
 • Ekspansja

Dołącz do newslettera startup.pfr.pl!

To pole jest wymagane!

To pole jest wymagane!

To pole jest wymagane!

To pole jest wymagane!