Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Business man drinking coffee and smiling

Pierwsze inwestycje funduszy VC wybranych przez PFR Ventures – do start-upów trafiło już 40 mln zł

Pierwszych dziewięć start-upów otrzymało środki od funduszy venture capital wyselekcjonowanych przez PFR Ventures. Spółka uruchomiła już 29 funduszy, które w najbliższych latach będą inwestowały w młode, innowacyjne firmy. W trakcie konferencji impact’19, jej przedstawiciele poinformowali, że pięć z nich dokonało już inwestycji na łączną kwotę 41,6 mln PLN.

Pieniądze popłynęły do start-upów już w pierwszym kwartale br. Fundusz RST Ventures for Earth zapewnił finansowanie zalążkowe spółce ZEME, która łączy świat nowoczesnych technologii z branżą odpadów przemysłowych, tym samym – wpisuje się w strategię odpowiedzialności ekologicznej prezentowaną przez RST VFE. Kolejnej inwestycji dokonał KnowledgeHub, który również wspiera projekty na początkowym etapie rozwoju w branżach MarTech, FinTech oraz szeroko pojętego przemysłu 4.0. Dostarczył on środki dla spółek Activy – tworzącej grywalne rozwiązania rowerowe dla dużych korporacji oraz Sundose, która produkuje suplementy diety dopasowane do Twojego stylu życia i zdrowia.

Większe rundy finansowania zapewniły fundusze z programu Otwarte Innowacje – wielkość jednej inwestycji VC wybranych w ramach tego programu może wynieść nawet 60 mln zł. W tej kategorii pierwszej inwestycji dokonał Montis Capital. Fundusz – który w swoim spektrum zainteresowania ma przede wszystkim projekty z branży BioTech, przemysłu 4.0 i IoT – zapewnił finansowanie dwóm spółkom: Talkin’ Things, która rewolucjonizuje sektor opakowań produktów, oraz Skriware, realizującej ambitne cele edukacyjne przy pomocy technologii druku 3D. Z kolei Aper Ventures zdecydował się wpierać rozwój Talent Alpha – firmę, która umożliwia nawiązanie współpracy z najlepszymi specjalistami branży IT poprzez dedykowaną platformę rekrutacyjną.

Pierwszych inwestycji dokonał również Finch Capital. To międzynarodowy fundusz, który wspiera start-upy FinTechowe, będące na etapie wzrostu i ekspansji zagranicznej. Na polskim rynku znalazł już trzy ciekawe projekty. Finansowanie otrzymało Twisto – narzędzie pozwalające na złożenie zamówienia w sklepie internetowym i opłacenie go dopiero po sprawdzeniu produktu, PerfOps, umożliwiający prowadzenie zaawansowanej analityki infrastruktury internetowej, oraz Symmetrical, spółki, która chce zrewolucjonizować obecny system zaciągania kredytów.

Od połowy 2016 roku, Grupa PFR zapewniła finansowanie w charakterze VC dla 50 spółek. Przekroczyło ono 250 mln PLN, a największą część tych środków dostarczyły fundusze KFK. Ich horyzont inwestycyjny zakończył się wraz z 2018 rokiem.

PFR Ventures to instytucja działająca w modelu funduszu funduszy. Do 2020 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój zainwestuje 3 mld zł w rozwój innowacyjnych spółek na polskim rynku. W tym celu do tej pory powołała 29 funduszy VC w ramach pięciu programów: PFR Starter, PFR Biznest, PFR Otwarte Innowacje, PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC. Przeznaczą one otrzymane publiczne środki na wsparcie start-upów na różnym etapie rozwoju – od pomysłu, poprzez rozwój, po ekspansję zagraniczną.

Szukasz inwestora dla swojego projektu? Zapoznaj się z sylwetkami wszystkich funduszywybranych przez PFR Ventures. W każdym opisie znajdziesz informacje, jakie korzyści płyną ze współpracy, na jaką kwotę dofinansowania możesz liczyć oraz jakie warunki musisz spełnić, aby zainteresować fundusz. Zanim zgłosisz się do inwestora, zapoznaj się również do z bezpłatnym e-bookiem „Jak znaleźć pierwszego inwestora”, dzięki któremu pogłębisz wiedzę na temat relacji inwestorskich i przygotujesz się do podjęcia tego wyzwania.

Inne aktualności

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program

Masters&Robots Awards – do 16 marca możesz zgłosić swój start-up do konkursu