Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Business sheets on board

Chcesz rozwinąć swój biznes? Poznaj 5 łatwych kroków, które Ci to umożliwią

Chcesz rozwinąć swój biznes i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, by osiągnąć sukces? Masz gotowy plan, ale nie masz pewności, czy posiadasz wszystkie niezbędne elementy do jego realizacji? Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać wiedzę, doświadczenie innych lub pozyskać kapitał na skalowanie Twojego biznesu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co należy uwzględnić w planie rozwoju firmy;
 • w jaki sposób nawiązać współpracę z dużym biznesem;
 • jakie finansowanie dostępne jest dla przedsiębiorców planujących rozwijać swój biznes;
 • gdzie szukać wiedzy i doświadczenia na temat skalowania biznesu.

Przygotuj plan rozwoju firmy

Masz już produkt i działający model biznesowy przetestowany na setkach lub tysiącach klientów i teraz przyszedł czas na opracowanie planu, który pomoże Ci zwiększyć działania firmy. Zacznij od przygotowania strategii, która uwzględniać będzie elementy dotyczące:

 • rozwoju produktu;
 • ceny produktu na nowych rynkach, przy uwzględnieniu nowych kanałów dystrybucji lub nowej grupy klientów;
 • promocji;
 • dystrybucji;
 • komunikacji.

Skalowanie biznesu nie jest tematem łatwym ani oczywistym. Planując więc rozwój Twojej firmy, nie zapomnij o prześledzeniu możliwych scenariuszy i oszacowaniu ryzyk dla każdego z nich.
Nie wiesz od czego zacząć przygotowanie takiego planu? Na początek dobrym pomysłem może być:

 • przygotowanie Business Model Canvas (sprawdź jak to zrobić), żeby nie tylko uporządkować kluczowe informacje o elementach, które składają się na Twój biznes, ale też sprawdzić czego jeszcze Ci brakuje;
 • jeśli Twoją strategią na rozwój jest ekspansja na rynki zagraniczne, sprawdź, jak się do niej przygotować;
 • prześledzenie historii tych firm, które mogą stanowić punkt odniesienia dla Ciebie– to mogą być przedsiębiorstwa działające w innych krajach albo takie, które poniosły porażkę. Spróbuj dowiedzieć się (start-upowcy dość często dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wydarzeń branżowych), co zadecydowało o sukcesie danego biznesu albo – w przypadku niepowodzenia – czego zabrakło.

Rozwiń firmę, współpracując z dużym biznesem

Czasem dotarcie do korporacji i dużych biznesów wydaje się być ponad siły początkującego start-upu. Na szczęście istnieje szereg sposobów, żeby móc zaprezentować swoją technologię przed decydentami korporacyjnym i rozpocząć z nimi współpracę. 

Jednym z nich jest udział w jednym z programów akceleracyjnych, które służą przyspieszeniu wzrostu start-upów znajdujących się najczęściej w początkowej fazie wzrostu. Jedną z największych wartości, którą oferują programu akceleracyjne są mentorzy, którzy posiadają dobrą sieć kontaktów, gotowymi mogą przestawić Cię swojej siatce kontaktów i dzielą się wiedzą, wynikającą z ich doświadczenia.  Biorąc w nich udział będziesz mieć także okazję zaprezentować się przed korporacjami i szansę na wejście w ich świat. Udział w programie pozwoli Ci dokładniej poznać ich potrzeby i wyzwania, a przez to zwiększyć szansę na sprostanie oczekiwaniom potencjalnego partnera biznesowego i być może przyszłego klienta. Dodatkowo pracując pod okiem mentora będziesz mieć okazję rozwinąć swój produkt w oparciu o cenne wskazówki praktyków biznesowych otrzymasz cenne wskazówki, ale również otrzymasz unikalną szansę wejścia w świat korporacji, która już wkrótce może stać się Twoim klientem.

Kolejnym jest skorzystanie z Platformy Transferu Technologii, która łączy podmioty zainteresowane nowymi technologiami, ze start-upami, które mogą je dostarczyć. 

Pozyskaj finansowanie na rozwój przedsiębiorstwa

Jeśli strategia rozwoju Twojego biznesu zakłada znaczne nakłady inwestycyjne, możesz skorzystać z programów, które na preferencyjnych warunkach pozwolą Ci pozyskać kapitał. 

Dla biznesów, które w ramach rozwoju firmy planują zakup lub uruchomienie nowych linii technologicznych lub maszyn, rozbudowę, najem bądź zakup budynków albo chcą zakupić patent, licencję lub know-how istnieje możliwość pozyskania kredytu do 6 mln złotych

Działając w obszarze innowacji, możesz otrzymać pożyczkę do 20 mln złotych, która pozwoli Ci sfinansować zakupy inwestycyjne i działania rozwojowych, pokryć wydatki związane z przygotowaniem do realizacji lub realizacją kontraktów lub zaspokoić bieżące potrzeby obrotowe Twojej firmy. 

Do 200 tys. euro w postaci grantu możesz zdobyć w ramach Sieci Otwartych Innowacji, jeśli szukasz środków na zakup licencji lub prawa własności intelektualnej do innowacyjnej technologii. 

Kolejną możliwością pozyskania kapitału potrzebnego do realizacji strategii rozwoju firmy jest skorzystanie z finansowania oferowanego przez fundusze VC.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów finansowania – niektóre z nich są przeznaczone dotyczą bardzo konkretnych potrzeb, np. utworzenia nowego miejsca pracy, ubezpieczenia należności czy opracowania strategii wzorniczej. Jeśli więc szukasz finansowania poszukaj programu skrojonego pod potrzeby swojej firmy.

Skaluj biznes korzystając z wiedzy i doświadczenia innych

Do rozbudowy biznesu potrzebujesz nie tylko finansowania, ale też wiedzy i porad kogoś doświadczonego? Poszukaj przedsiębiorców, którzy tę drogę mają już za sobą. Wielu z nich dzieli się swoimi doświadczeniami z prowadzenia firmy. Do założycieli sprawnie funkcjonujących biznesów, którzy w mediach społecznościowych piszą o tajnikach swojej działalności, należą między innymi:

W najbliższym czasie rusza nabór do kolejnej edycji programu mentoringowego Sieć Mentorów PFR, dzięki będziesz mieć możliwość skorzystania z porady praktyków posiadających wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie.

Przedsiębiorczynie, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem mogą skorzystać z dedykowanego kobietom bezpłatnego programu Cross EU Women Business Angels, który daje możliwość skonsultowania z praktykami kluczowych kwestii dotyczących biznesu, rozwinąć umiejętności niezbędne podczas pitchingów oraz przedstawić swój start-up przed Aniołami Biznesu.

Możesz również skorzystać z nieodpłatnego doradztwa, szkoleń i warsztatów. Zestawienie najbliższych wydarzeń w Twojej okolicy znajdziesz na platformie Crossweb.pl.

Rośnij na nowych rynkach

Ekspansja zagraniczna to kolejny sposób na przyspieszenie rozwoju firmy. Chcąc rozwijać swój biznes w kolejnych krajach skorzystaj z programów wsparcia, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki na arenie międzynarodowej oraz sprawdź, gdzie w 2019 roku warto zaprezentować swoją firmę. 

Skalowanie biznesu różni się od pierwszej fazy jego prowadzenia. Wkraczając na kolejny etap życia przedsiębiorstwa, będziesz potrzebować zestawu nowych kompetencji i dodatkowych zasobów. Zanim postanowisz dynamicznie rosnąć upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne elementy tej układanki – dzięki temu Twój biznes będzie miał szansę nie tylko dynamicznie rosnąć, ale utrzymać solidne podstawy tego wzrostu.

Inne aktualności

Uścisk dłoni

Networking – jak robić go mądrze?

Raport „Kompetencje Przyszłości” – dowiedz się, jakie umiejętności będą pożądane na rynku pracy i jak je kształtować